eTwinning project : Save nature, save yourself

поставио/ла Karlovacka gimnazija 12.06.2016. 14:46

Description of project :

Be creative, show love for nature and trees, for poetry and literature and for the arts. Colaborate in the updating of an artistic blog called THE GOOD TREE on the address.

Pupils will learn about trees as motifs in arts (literature and painting), pupils will write about trees, find tree motifs in art (poems, novels, etc.) and write for the blog THE GOOD TREE. Pupils will organize a poetry reading in the nearest park. They will write about their work and about what they had learned.

Карловачка гимназија је током ове школске године заједно са осталим школама из Европе учествовала као партнер школа у међународном пројекту очувања природе. Ученици су истраживали различита и необична дрвета у свету и приказали их у облику gif анимација, такође су креирали постере фрактала који су посвећени природи, затим их представили на изложби Дана Еко школе. У пројекту су учествовали ученици I1, I2, I3, I4, I5 и II5 одељења.

Бранка Ранисављевић, проф. математике и информатике