eTwinning+ project : FLOWER TALES

поставио/ла Karlovacka gimnazija 12.06.2016. 14:38

Description and aims of project: The project aims to make students see their environment in a different way. When they see a flower they will remember about a tale about it and that flower will be more meaningful and also with this project they will discover new ideas about their past and future. They will also see that a flower had used many times as the symbol of the same or different emotions , ambitions and power among different countries and cultures. They discover each other in this respect too. All students will be more environmentalist and think that all other things in the nature have meaning.

Internacionali eTwinning+ project: Flower Tales пројекат се одвијао од месеца фебруара до јуна 2016. У пројекту су учествовали ђаци I1, I2, I3, I4 и I5. Нарочито се похваљују ученици I5 одељења који су дали највећи допринос. Пројекат је обухватао израду постера о цвећу као и упознавање и приказ цвећа у нашој школи и околини. Направљен је и плакат који је приказан на изложби у школи. Највећа сарадња током пројекта остварена је са школом Dniprovska school, из Днипровске у Украјини.

Бранка Ранисављевић, проф. математике и информатике