eTwinning project: Creative math class

поставио/ла Karlovacka gimnazija 17.06.2016. 23:26   [ ажурирано 17.06.2016. 23:26 ]
Description of project:

This creative projects will involve pupils from 7-19 years in creative math class. It will be created with using IKT, games, creative ways for corelation with geography, history, arts, biology, technical sciences...
It can be used for inclussion, helping pupils to like math more, for developing pupils competencies.European Dimension of education…We will use emails, twinspace for excange materials, and chat for colaboration. Twinspace will show our work to other teachers.

eTwinning project – „Creative math class” је међународни пројекат који се одвијао током целе школске године. Карловачка гимназија је учестовала као партнер школа. Основни циљ пројекта је стварање креативних лекција из математике, коришћењем ICТ алата. Ученици I1 oдељења наше школе дали су највећи допринос реализацији овог пројекта креирањем занимљивих разгледница. У пројекту су учествовали ученици I1, I2, I3, I4, I5 одељења. Суштина пројекта је сагледавање математике на нов и оргинални начин.

Бранка Ранисављевић, проф. математике и информатике