ВАННАСТАВНА ЕДУКАЦИЈА „ЗДРАВСТВЕНО ВАСПИТАЊЕ О РЕПРОДУКТИВНОМ ЗДРАВЉУ”

И ове године ученици другог разреда Карловачке гимназије имали су могућност да похађају ваннаставну едукацију „Здравствено васпитање о репродуктивном здрављу”. Током целе школске године, преко шездесет ученика стицалo je знања на радионицама које су обухватале широк спектар тема: вештина комуникације, људска права, родна проблематика, сексуално образовање, превенција полно преносивих болести, анатомија трудноће, заштита и планирање породице и др. Едукаторке, професорке Луциа Пена и Јована Реба, имале су прилике не само да ученике образују, већ и да им уруче приручнике Здравствено васпитање о репродуктивном здрављу, који је написао тим експерата: гинеколог, уролог, психолог и епидемиолог. Такође, за потребе едукације, гимназија је у оквиру пројекта добила и колор штампач.

Овај пројекат реализује Покрајински секретаријат за спорт и омладину у сарадњи са Институтом за јавно здравље Војводине, од 2012. године. Подаци истраживања, које прати едукацију десетине хиљада војвођанских средњошколаца, показује огроман успех пројекта, као и несумњиву потребу да Репродуктивно здравље постане изборни предмет у школама.